Vyno dekantavimas

Vyno dekantavimas

Dekanteriai naudojami nuo to laiko, kai žmonija pažino vyną. 

 Iš esmės dekanteriai yra tarpinė grandis tarp butelio ir taurės, padedantys aeruoti ypač stipraus skonio ir aromato vyną, ir mėgautis juo. Pirmykščiai dekanteriai gaminti iš molio, bet jau senovės Romėnai pradėjo juos gaminti iš stiklo. Kita svarbi dekanterio paskirtis - atskirti senesnio derliaus vyno skystį nuo natūraliai susidariusių nuosėdų, kad jos liktų butelyje, ypač kai vynas jame ilgiau laikytas. Tai gali būti daugelis Amarone, Bordeaux, Barbaresco, Barolo, Brunello vynų, bei jauni, bet sodrūs Naujojo Pasaulio (pvz. Čilės, Argentinos) vynai. Tačiau nebūtina, netgi nepatartina tai daryti su pigiu vynu.

Kodėl vynas turi būti aeruojamas? Daugelis vynų, atkimšus butelį, santykyje su oru "atsiskleidžia" - iš vyno pasklinda kompleksiniai aromatai ir skonis. Kai kuriems vynams nebūtinai reikia daug oro, ir jų kvapas bei skonis reikšmingai nepakinta po dekantavimo. Dažniausiai dekantuojamas raudonasis vynas, tačiau tai vertėtų daryti ir su tam tikrais baltaisiais vynais. Šiems rekomenduojamas kitos formos, mažesniu kakleliu dekanteriai. Sodrių raudonų ir baltų vynų kvapas ir skonis radikaliai pakis jau po pirmų 15 minučių praleistų dekanteryje. Daugelis vyno žinovų rekomenduoja vyną dekantuoti nuo 15 minučių iki 1 valandos.
Galiausiai, dekanteris gali tapti neatsiejama vyno vartojimo kultūros dalimi, - daugeliui vyno mėgėjų jie tapo puikiu valgomojo ar baro akcentu savo namuose. 

Ar Jums jau yra 20 metų?
Taip Ne